2020, první vydání, formát A4, pevná vazba, 336 stran, křídový papír, barevné přílohy, každá kapitola obsahuje německé resumé, rovněž popisky v celé knize jsou dvojjazyčné – česko-německé.
POZOR HRANICE!
Průvodce historií česko-bavorského pohraničí okresů Domažlice a Cham
Kristýna Pinkrová, Ladislav Ptáček
Cena 290,- Kč
2020, první vydání, formát B6, pevná vazba, 296 stran, křídový papír, plnobarevný tisk, dvojjazyčné – česko-německé.
Dvojjazyčná česko-německá publikace navazuje na dobu, kdy se na obou stranách hranice hovořilo česky a německy. Kniha může sloužit jako historicko-turistický průvodce po příhraničí Domažlicka a okolí bavorských měst Furth im Wald a Cham. Publikace je rozdělena na kapitoly od pravěku do současnosti. Každou kapitolu zahajuje fiktivní rozhovor dvou postav – Čecha a Němce. Kniha je doplněna množstvím barevných fotografií, historických dokumentů a map. Jsou tu uvedeny odkazy na další zajímavá místa – skanzeny, muzea a přírodní památky na obou stranách hranice.
2020, první vydání, formát B5, pevná vazba, 656 stran, barevná příloha.
Publikace vychází v roce 2020, v němž uplynulo 300 let od úmrtí posledního člena rodu.
První díl mapuje počátky rodu, který se psal po hradě Rýzmberku u Kdyně nedaleko Domažlic. Jeho členové však postupně drželi i četné další významné hrady, např. Zbiroh, Skálu, Švihov, Rabí, Prácheň, Klenovou, ale i města a panství Přeštice, Horažďovice, Nalžovské Hory a mnohé další statky. Kapitoly publikace, kterých je několik desítek, jsou řazeny chronologicky a popisují jednotlivé větve rodu i jeho nejvýznamnější členy. Další kapitoly se věnují historii sídel rodu a majetkové držbě jednotlivých osob. První díl končí ve 2. polovině 16. století osudy potomků jedné z nejvýznamnějších postav rodu – Půty Švihovského z Rýzmberka – významného stavitele, který stál mimo jiné i za výjimečnou architekturou známého vodního hradu Švihova.
Kniha je doplněna rodokmeny, které pro publikaci vyhotovil autor i množstvím reprodukovaných archiválií, o které publikaci obohatil Jindřich Šlechta. Kniha obsahuje také barevné fotografie sídel tohoto rodu a to jak historické, tak i současné, stejně jako heraldické přílohy a vyobrazení. Součástí knihy je i rozsáhlý poznámkový aparát..
2021, první vydání, formát B5, pevná vazba, 560 stran, barevná příloha.
NACISTICKÝ PROGRAM „EUTANÁZIE“, ŽIVOT NEHODNÝ EXISTENCE VERSUS NEDOTKNUTELNÁ LIDSKÁ DŮSTOJNOST
.
René Milfait (ED.)
Cena 260,- Kč
2020, první vydání, formát B5, pevná vazba, 191 stran, křídový papír, plnobarevný tisk, text je v plném rozsahu česko-německý.
Kniha vychází v roce 2020, kdy si připomínáme výročí Úmluvy o právech osob s postižením ratifikované mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo. V Úmluvě jde o to, aby mohli mít lidé s postižením lepší život a měli právo na odpovídající zdravotní péči. Kniha je věnována především obětem nacistického programu „Euthanasie“ a těm, kteří se proti tomuto zabíjení nemocných postavili.
2020, druhé rozšířené a upravené vydání, formát B5, pevná vazba, 570 stran, křídový papír, barevné přílohy.
Publikace přináší historii významného českého šlechtického rodu Švamberků, který byl usazen v západních a jižních Čechách. Jeho hlavními sídly byly např. hrad Švamberk, Bor, Poběžovice, ale i jihočeský hrad Zvíkov, Orlík, Třeboň a další. Publikace je doplněna rodokmenem hlavní a všech bočních větví tohoto rodu. Životopisy významných členů rodu jsou popsány v jednotlivých kapitolách. Zvláštní stať je věnována výzkumu hradu Švamberka, pohřebním místům Švamberků a průzkumu hrobky Jana Jiřího ze Švamberka v Poběžovicích. Publikace je doplněna množstvím barevných fotografií, kreseb a reprodukcí archiválií.ádě a českým legionářům. Plnobarevná publikace obsahuje mnoho dobových fotografií a reprodukcí archiválií.
CESTAMI POUTNÍKŮ ANEB KOSTELY, KOSTELÍKY A KAPLE OKRESU DOMAŽLICE – Díl I.
Zdeněk Procházka
Cena 460,- Kč
2020, první vydání, formát A4, pevná vazba, 336 stran, křídový papír, barevné přílohy, každý kostel obsahuje německé resumé, rovněž popisky v celé knize jsou dvojjazyčné – česko-německé.
Projekt je rozpracován do tří dílů a budou v něm postupně popsány všechny kostely a kaple, které se nacházejí na okrese Domažlice a to ať již stojí, jsou využívány nebo zcela zanikly. V prvním dílu jsou popsány kostely nacházející se v lokalitách začínajících na písmena A – H. Jsou tu obsaženy především kostely ve dvou nejvýznamnějších městech regionu – Domažlicích a Horšovském Týně. Podrobné popisy jednotlivých kostelů jsou členěny do kapitol např. historie, popis svatyně, mobiliář, zvony, heraldické a náhrobní památky, stavební vývoj atd. Publikace obsahuje několik set černobílých i barevných fotografií, plánů jednotlivých kostelů, kreseb i archiválií.
MEZI ORLEM A LVEM
Domažlice v letech 1914 – 1918
Kristýna Pinkrová, Radka Kinkorová, Karel Řeháček, David Pinkr
Cena 285,- Kč
2019, vydání první, formát B5, pevná vazba, 256 stran.
Publikace přibližuje slovem i obrazem období 1. světové války na současném území okresu Domažlice. Text je členěn do tematických kapitol. Například se dotýká podoby každodenního života v městech i na vsích, školství, zdravotnictví, zásobování, rekvizicí zvonů nebo národností česko-německé otázky v uvedeném období. Další kapitoly jsou věnovány válečným zkušenostem vojáků z Domažlicka v rakousko-uherské armádě a českým legionářům. Plnobarevná publikace obsahuje mnoho dobových fotografií a reprodukcí archiválií.
2019, vydání první, formát A5, vazba měkká lepená, 128 stran, plnobarevný tisk
Publikace formou katalogu informuje o téměř 100 poutních místech na území současného okresu Domažlice. Text je doplněn množstvím barevných fotografií – současných i historických. Knihu je možno použít jako průvodce po církevních památkách regionu.
BÝT V OBRAZE A BÝT OBRAZEM
Rádl, Kosík, Galileo a zbožnost jako filosofický problém
Zdeněk Vyšohlíd
Cena 250,- Kč
2019, vydání první, formát A5, lepená vazba, 200 stran
Kniha filosofických úvah, v níž vysokoškolský profesor a domažlický rodák PhDr. Zdeněk Vyšohlíd polemizuje o věcech víry a zbožnosti.
„Levické je provokovat. Až mě mrazí pomyšlení, že tento můj text asi bude provokovat. Obávám se, že jak ty zbožné, tak ty revoluční. Filosof prý provokuje v každé společnosti, říkal španělský filosof Ortega. I v té nejnoblesnější. Ale ne každý, kdo provokuje, je filosof.“
ROZVADOV 1621, výzkum bojiště třicetileté války
Václav Matoušek, Pavel Hrnčiřík, Zdeněk Šámal
Cena 299,- Kč
2018, formát A4, lepená vazba, 206 stran
Knihu vydalo Nakladatelství Veduta. Plnobarevná publikace popisuje dlouhodobý archeologický výzkum rozlehlého bojiště u Rozvadova, kde proti sobě stáli Petr Ernest, hrabě z Mansfeldu, který velel zbytku česko-falcké armády a hrabě Tilly, který velel vojsku katolické ligy tvořenému především bavorskými oddíly. V následujících kapitolách je zmíněn archeologický výzkum dalších bojišť třicetileté války, detektorový průzkum bojiště, přehled identifikovaných reliktů opevnění v krajině a výsledky jejich geodetického zaměření. V další kapitole jsou podrobně popsány archeologické nálezy z bojiště. Publikace je doplněna mnoha historickými mapami, barevnými fotografiemi nálezů a počítačovými rekonstrukcemi bitvy. Kniha obsahuje anglické resumé.
CESTAMI KRAJÁNKŮ ANEB PUTOVÁNÍ PO MLÝNECH A VODNÍCH PROVOZECH NA TACHOVSKU A STŘÍBRSKU – díl I. – Mže
Zdeněk Procházka
Cena 460,- Kč
2018, formát A4, pevná vazba, 176 stran
Publikace přibližuje podrobné dějiny a popis vodních provozů, především mlýnů na řece Mži, která protéká Tachovem a Stříbrem, kde pracovalo velké množství těchto provozů. Nejednalo se vždy jen o mlýny, ale také o hamry, papírny, soustružny dřeva a perleti nebo koželužské stoupy. Z některých provozů přežívají tajemné zříceniny, další se dochovaly jako rekreační objekty, jen málo je těch, v nichž se dochovaly části původního zařízení. Publikace je doplněna řadou fotografií, archivních dokumentů a map, na kterých jsou jednotlivé mlýny zakresleny. Texty jsou doplněné o německé resumé.
CESTAMI KRAJÁNKŮ ANEB PUTOVÁNÍ PO MLÝNECH A VODNÍCH PROVOZECH NA TACHOVSKU A STŘÍBRSKU – díl II. – levostranné přítoky Mže
Zdeněk Procházka
Cena 460,- Kč
2017, vydání první, formát A4, pevná vazba, 264 stran + 48 stran barevná příloha
Publikace přibližuje podrobné dějiny a popis vodních provozů, především mlýnů, na levostranných přítocích řeky Mže, např. Úterský potok, Hadovka, Hamerský potok, Kosí potok atd. (téměř 100 objektů). Z mlýnů přežívají často jen tajemné zříceniny, další se dochovaly jako rekreační objekty, jen málo je těch, v nichž se dochovaly části původního zařízení. Publikace je doplněna řadou fotografií a archivních dokumentů. Texty doplněné o německá resumé mohou sloužit jako podklady pro romantická putování údolími popisovaných potoků.
Tato publikace byla vydána s podporou Plzeňského kraje.
CESTAMI KRAJÁNKŮ ANEB PUTOVÁNÍ PO MLÝNECH A VODNÍCH PROVOZECH NA TACHOVSKU A STŘÍBRSKU – díl III. – pravostranné přítoky Mže a vodní toky, které pramení v Českém lese
Zdeněk Procházka, Miroslav Vetrák
Cena 460,- Kč
2019, vydání první formát A4, pevná vazba, 432 stran včetně cca 50 stran barevné přílohy
Publikace navazuje na dva předchozí díly a čtenáři představí turisticky atraktivní krajinu, okolí Úhlavky, Mže a desítky zaniklých vodních provozů na území příhraniční části Českého lesa. Třetí díl obsahuje celkem 183 samostatných hesel, popisujících jednotlivé vodní provozy, ke kterým vedle obilných mlýnů patřily i brusírny a leštírny skla, hamry, pily a papírny. Publikace obsahuje tisíc vyobrazení a historických i současných fotografií. U každého hesla je uvedeno německé resumé, stejně tak popisky jsou dvojjazyčné. Naprostá většina popsaných provozů zanikla po roce 1945 a spatřují se z nich jen zříceniny. Cennými přílohami knihy jsou i mapy vodních provozů, které slouží čtenáři jako průvodce údolími říček a potoků, kde mlýny stávaly.
Ve třech dílech Cestami krajánků je popsáno celkem 327 vodních provozů a soustředěno téměř 2 000 vyobrazení a fotografií. Jedná se o nejrozsáhlejší dokončený projekt svého druhu v Čechách.
Třetí díl publikace byl vydán s podporou Česko-německého fondu budoucnosti.
2019, vydání první, formát A4, pevná vazba, 302 stran, plnobarevný tisk.
Publikace je výsledkem celoživotní badatelské práce autora, který se tématu věnoval jak studiem archivních pramenů, tak i průzkumem v terénu. Jednotlivé kapitoly mapují průběh cest a jejich větví v časovém úseku od 10. do 15. století. Kniha je doplněna řadou originálních map, které vytvořil Martin Čechura. Vyobrazeními knihu doplnil Václav Balík. Publikace dále obsahuje historické i současné fotografie míst, která leží na trasách historických cest.